Anasayfa / Yüzme Blog / Bebekler İçin Havuz Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?
Bebekler İçin Havuz Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebekler İçin Havuz Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebekler İçin Havuz Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebeklerin narin vücutlarının zarar görmemesi için yüzme esnasında dikkat edilecek detaylar bulunmaktadır. Havuzların özellikleri de en önemsenmesi gereken konulardan biridir. Bebeklerin vücudu hastalanmaya karşı az dirençli olduğu için havuzların sıcaklığı son derece önem taşımaktadır. Havuz ilaçlama nasıl yapılır diyorsanız uzman kişilerden bahsetmeliyiz. Sağlık Bakanlığı’nın şuan için uygun bulduğu havuz sıcaklığı 28 ile 29 derece civarında seyretmektedir.

Havuzlarda Bakteri Üremesi Nasıl Engellenir?

Havuzda bakteri üremesini engelleyen sıcaklığın üstünde de bebekler yüzebilir. Buna uygun havuzların seçilmesi önem taşımaktadır. Havuzların dış sıcaklığının 29 ile 30 derece civarında olması önerilir. Havuza girerken nasıl bir merdiven kullanıldığı önem taşımaktadır. Havuz motoru nasıl çalıştırılır diyenler için sürekli temizliğin öneminden bahsetmeliyiz. Ayağın kaymayacağı bir merdiven sağlık açısından daha elverişlidir.

Yeni nesin havuzların temizlikleri ozon ve iyonlarla yapılmaktadır. Klora göre daha iyi seçim olmaktadır. Ayakların sağlam şekilde yere basacağı havuzların tercih edilmesi önerilmektedir.

Havuzların Genel Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Minimum 1.40 metre derinliğinde ki havuzlarda bebekler eğitmenleri ya da ebeveynleri ile eğlenceli ve güvenli dakikalar geçirecektir. Yüzme havuzları eğitimli teknisyenler tarafından korunmaz ve merdiven altı imalatı olan havuz kimyasalları ile temizlendiği sürece maalesef bakteri yuvasına dönüşecektir. Havuz temizliğinde son kriterlere uygun kimyasal maddeler kullanılır. Malzeme seçiminde denge ve kalite son derece önemlidir.

Havuz bakımı fiyatları oldukça uygun. Havuzlarda en sık rastlanan hastalıklar arasında mantar oluşumu yer almaktadır. Havuz içerisinde suyla temas halindeki bölgelerde mantarların oluşumu yaygındır.

Havuzlarda Hijyen Kuralları

Klor oluşumu durumu da ciddi müdahale gerektiren konulardan biridir. Yüzme havuzlarını kullanırken saç bonesi kullanmak, duş alıp havuzlara girmek bakteri oluşumunu engelleyecektir. Yüzme havuzlarında görülebilecek en tehlikeli virütik vakalardan olan lejyoner virüslerin oluşumu da düzenli temizlikleri ile mümkündür. Havuz ile tuvalet arasında ki alan mutlaka temiz olmalıdır.

Havuz temizliği nasıl yapılır diyenler için belli periyotlarla diyebiliriz. Küçük yaştaki sporcu adaylarının havuzları kullanmadan önce bebek bezi kullanması havuzları kullanırken alınabilecek önlemler arasında yer alıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Maltepe Yüzme Havuzu | Yakacık Yüzme Kursu